Komoda – mebel pasujący do każdego wnętrza

Aranżacja wnętrza to kwestia dalece indywidualna. Zależy od naszej wizji i w związku z tym niektórzy potrafią rezygnować z nawet najbardziej uniwersalnych rozwiązań na rzecz opcji mniej charakterystycznych i bardziej innowacyjnych.

Lada barowa zamiast stołu kuchennego?

Nie ma problemu. Tym niemniej, niezależnie od pomysłu na aranżację wnętrz w naszym domu, raczej nie zdarza się, by w jakimkolwiek domu zabrakło miejsca na komodę, mebel praktyczny i funkcjonalny.

Mebel idealny

Wszystkie meble mają swój czas, po którym wychodzą z użycia lub przynajmniej trafiają na margines. Komodzie nie zdarzyło się być nigdy zapomnianą, a w ostatnich latach przeżywa wręcz swój renesans. Komody pasują praktycznie do każdego wnętrza w każdym stylu i do każdego pomieszczenia w domu i są wyjątkowo użytkowe. Najważniejsze jest to, że są bardzo praktyczne i pasują dosłownie do każdego pomieszczenia w domu. Sprawdzi się w sypialni i w łazience, a jeśli będzie na niej przewijak, stanie się świetnym dodatkiem do pokoju małego dziecka. W komodzie zmieścimy ubrania, pościel i praktycznie wszystko, co będziemy chcieli. W nowoczesnych komodach oprócz szuflad są też często półki.

Co jest istotne?

Komoda musi być solidna, bo jest to mele użytkowy, więc się zużywa. Najbardziej trwałe są komody z litego drewna. Popularne są komody sosnowe, ale to akurat nie jest najbardziej wytrzymałe drewno. Trzeba je regularnie impregnować w celu zachowania jego odpowiedniego stanu.

Modne meble

Komody sosnowe nie do końca sprawdzają się w miejscach wilgotnych, ponieważ wchłaniają dużo wody. Kuchnia i łazienka odpadają. Warto zwrócić uwagę na sposób wykończenia mebla. Niektóre lakiery do tego stosowane są szkodliwe i nie powinny się znaleźć w pokoju dziecka.

Styl mebli

Jeśli chodzi o stylistykę, najmodniejsze w chwili obecnej są połyskujące jasne meble, najlepiej białe, pasujące do stylu skandynawskiego lub prowansalskiego.

Uwagę trzeba zwrócić na rozkład półek i szuflad. Inaczej będzie to musiało wyglądać w sypialni, jeśli będziemy chcieli przechowywać przede wszystkim pościel, a inaczej w kuchni przy przechowywaniu naczyń, na przykład kieliszków. Trzeba możliwości dopasować od oczekiwań.

W kwestii wytrzymałości trzeba zwracać uwagę na sposób wykorzystania drewna. Wszystkie meble są drewniane, ale nie wszystkie są z prawdziwego drewna. Wytrzymałość przez długie lata gwarantuje nam tylko drewno. Wszelkiego rodzaju płyty wiórowe i płyty MDF to ich namiastka, która będzie się charakteryzowała niższą jakością i ograniczoną wytrzymałością.

Autor

Robert Krawiec

Redakcja drewno-mal.pl