Szlachetne szare komody do salonu

Dekoratorzy wnętrz promują obecnie bardzo mocno kolor szary. Jest to barwa spokojna, która w elegancki sposób podkreśla piękno każdego wnętrza. Nasze skojarzenia z kolorem szarym są zazwyczaj umiarkowanie entuzjastyczne, ale nie myślimy wtedy o klasycznej elegancji.

Szara komoda

Zadaniem koloru szarego w naszym otoczeniu jest wprowadzanie spokoju i harmonii, dzięki czemu skutecznie podkreślane są inne kolory znajdujące się w jego bezpośrednim otoczeniu, szczególnie w wystroju wnętrz naszego domu. Poprzez szarość można budować tło dla innych, wyrazistszych kolorów.

Wszystko jak zawsze zależy od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać dobierając odpowiednie meble i dodatki. Proste komody będą idealne do wnętrz nowoczesnych, a elementy większe i bogaciej zdobione będziemy wybierać dla stylu pałacowego.

Aranżacja wnętrz

W aranżacjach nowoczesnych najważniejszy jest porządek, kontrola nad przestrzenią. Są one spokojne i stonowane, oszczędne. W szarym salonie będziemy chcieli stawiać na formy geometryczne, co dotyczy przede wszystkim dominujących mebli. Całość powinna być objęta kolorami możliwie ciemnymi, o czym oczywiście zdecydują odpowiednie kolory.

Szara komoda

Nie może być jednak ciemno, w związku z czym stosowane oświetlenie powinno być proste, acz intensywne. Meble blisko nas, takie jak sofa czy komoda, powinny być wyraźnie jaśniejsze i posiadać urozmaicone dodatki. Takimi dodatkami dla całej przestrzeni są ciężkie zasłony oraz wełniane poduszki. Pomieszczenie uzupełniamy skomplikowanym dywanem z geometrycznymi motywami, a na ścianach możemy umieścić monochromatyczne fotografie.

Łączenie kolorów

Zaletą koloru szarego jest to, że świetnie łączy się praktycznie ze wszystkimi barwami. Można tutaj eksperymentować łącząc na przykład szarość z bielą. Białe meble drewniane i białe kwiaty dla pomieszczenia utrzymanego w odcieniach szarości. W stylu bardziej nowoczesnym możliwe jest w stawianie białych akcentów, a do nich także elementów jaskrawych, agresywnych, na przykład w kolorze pomarańczowym lub wściekle żółtym. Osoby posiadające w sobie żyłkę szaleńca mogą postawić na jasne obicia mebli, na przykład na czerwone sofy.

Powyższe pomysły sprawdzą się w salonie, a w sypialni trzeba stawiać bardziej na spokój i komfort. Dlatego tutaj także elementy, które w salonie stanowiły przełamanie szarości, tutaj powinny występować, ale w innym odcieniu tego samego koloru. Ostrzejsze barwy mogą się pojawiać w swoich wytłumionych wersjach i nie powinno ich być dużo.

Autor

Natalia Borycka

Redakcja drewno-mal.pl