Jakie zalety posiadają meble drewniane?

Meble drewniane kojarzą nam się z trwałością i solidnością, przez co wiele osób chciałoby je mieć w swoim domu, jako część aranżacji wnętrza. Liczymy też na poprawienie dzięki nim nastroju w mieszkaniu, albowiem mają one specyficzny ciepły wygląd. Czy są to realne oczekiwania?

Jak najbardziej. Warto jest zainwestować w dobre meble drewniane, bo chociaż trzeba będzie wykonywać na nich regularnie prace konserwatorskie, odwdzięczą nam się swoim pięknem i charakterem na wiele lat. Opcji stylizacji wnętrza dzięki meblom drewnianym jest naprawdę wiele.

Typy mebli drewnianych

Najwięcej ofert pojawiających się na rynku dotyczy mebli z dębu lub sosny. Różnice pomiędzy nimi są dość wyraźne.

Drewno dębowe

Meble z drewna dębowego uchodzą za produkty trochę lepszej kategorii i tak też jest. Są wyraźnie droższe od produktów z sosny, ale są też nieporównywalnie bardziej wytrzymałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzymają wiele lat w niezmienionym stanie i do tego na pewno nie będą się wyginać pod ciężarem umieszczonych na nich przedmiotów.

Meble drewniane

Pasują do wszystkich wnętrz i chociaż są stworzone przede wszystkim do aranżacji rustykalnych, sprawdzają się też we wnętrzach nowoczesnych. Ich pielęgnacja wymaga regularnego oliwienia specjalnym olejem do drewna dębowego. Trzeba to robić raz na miesiąc. Dzięki olejowi powstaje warstwa chroniąca przed wilgocią i skutkami działania źródeł ciepła. Trzeba też uważać, by nie stawiać na meblach dębowych gorących naczyń.

Drewno sosnowe

Drewno sosnowe pozwoli nam na ładną aranżację naszego wnętrza bez konieczności poważnego uszczuplania budżetu domowego. Cenione są zwłaszcza za swoje właściwości elektrostatyczne, czyli usuwanie z powietrza kurzu. Jeśli ktoś jest alergikiem, będzie to dla niego szczególnie ważne. Zaletami tego drewna są również sprężystość i elastyczność, co ułatwia jego kształtowanie nawet w bardzo fantazyjny sposób.

Trzeba jednak wiedzieć, że sosna przyjmuje i oddaje wilgoć z otoczenia, co może być dla niej niebezpieczne. Jej konserwacja wymaga jedynie przecierania raz na miesiąc ściereczką olejem do drewna. Meble woskowane trzeba też odpowiednio woskować na nowo.

Autor

Aleksander Gawlik

Redakcja drewno-mal.pl