Łóżko piętrowe – idealne rozwiązanie dla pokoju dziecka

W małych pokojach dziecięcych wciąż bardzo często stosowane są łóżka piętrowe. Jest to opcja tradycyjna, ale jej nowoczesne wersje prezentują się wyraźnie inaczej tak pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, przez co pokój zyskuje nowy blask. Pojawiają się w nich różne schowki, zmienia się forma, a nawet sposób zarządzania światłem w pomieszczeniu, co czyni z nich prawdziwe meble wielofunkcyjne.

Funkcjonalny pokój

Podstawowa funkcją dziecięcego pokoju jest zapewnianie miejsce do spania, ale będzie to tylko część całego czasu tam spędzanego. Podstawą dnia dziecka jest zabawa i wybór łóżka powinien ją uwzględniać. Okazuje się, że postawienie na łóżko piętrowe jest tutaj rozwiązaniem idealnym. Pod wyniesionym do góry łóżkiem znajduje się bowiem dużo wolnej przestrzeni, którą można zaaranżować w dowolny sposób.

Można z tego miejsca zrobić mały fort, jeśli tylko wykona się dla niego ściany z materiału spuszczanego z łóżka. W takim materiale mogą pojawić się nawet drzwi i okna. W ten sposób można też stworzyć miejsce dla chowania różnych rzeczy, ponieważ po zamknięciu w domku przestaną nam się rzucać po nogi i znikną z oczu.

Innym rozwiązaniem jest stworzenie w tym miejscu siedziska, miejsca idealnego do czytania. W takim przypadku trzeba oczywiście zadbać o właściwie oświetlenie, które będzie posiadało wystarczającą moc i równocześnie będzie bezpieczne.

Podobnym rozwiązaniem jest zamontowanie pod łóżkiem na stałe blatu. Jest to wtedy biurko dziecka i ten mebel ustawiany osobno nie będzie już musiał zabierać nam miejsca w pomieszczeniu.

Łóżko do sypialni

Alternatywne ustawienie

Klasyczne ustawienie dwóch łóżek w systemie piętrowym oznacza, że jedno łóżko znajduje się bezpośrednio nad drugim. Jest to jednak opcja, która zabiera bardzo dużo przestrzeni. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest układ prostopadły. Łóżka umieszcza się w narożniku pomieszczenia tak, że jedno jest przy jednej ścianie, a drugie przy drugiej i nachodzą na siebie tylko w części. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju łóżka wysuwane, które można schować za dnia i w ten sposób zrobić miejsce dla zabaw.

Większe biurko

Jednym z popularniejszych rozwiązań w ostatnich latach jest połączenie łóżka piętrowego z przestrzenią biurową. Jest to rozwiązanie praktyczne ze względu na wygospodarowanie przestrzeni, która jest normalnie marnowana, a co nawet ważniejsze, takie podejście pozwala na stworzenie dla dziecka kącika, w którym będzie odseparowane od reszty pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie, jeśli dzieli pokój z rodzeństwem.

Autor

Natalia Borycka

Redakcja drewno-mal.pl