Łózko piętrowe, a może dwa oddzielne? Przegląd propozycji rynkowych

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie łóżko wybrać dla naszych dzieci, szybko uświadamiamy sobie, że nie jest to proste zadanie.

Łóżko piętrowe - idealne rozwiązanie

Jeśli dzieci nadal mieszkają w jednym pokoju dylemat jest jeszcze poważniejszy, należy bowiem zastanowić się nad tym, czy zaopatrzyć się w łóżko piętrowe, czy też w dwa oddzielne łóżka, dla każdego z nich. Jednym z czynników, który może nam ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji, wydaje się być wiek dziecka. Nie da się ukryć, że małym dzieciom łózka piętrowe często jawią się jako szczyt marzeń.

Co więcej, bardzo często dochodzi do nich do sprzeczek, górne łózko wydaje się bowiem znacznie bardziej atrakcyjne niż „dolny pokład”. Im jednak dzieci są starsze, tym mniej zainteresowania budzi w nich tego rodzaju rozwiązanie. Co więcej, z wiekiem pojawia się potrzeba własnej przestrzeni i to właśnie ona staje się dominująca.

Pokój dziecięcy

Łóżko w pewnym momencie przestaje zresztą służyć jedynie do spania. Dzieci odpoczywają na nim, relaksują się i czytają książki, wspinanie się za każdym razem na górę przestaje być więc atrakcyjne. Innym czynnikiem, który może mieć duże znaczenie dla charakteru podjętej przez nas decyzji, jest wielkość pokoju, w którym ma się pojawić łózko piętrowe.

Meble dziecięce

Pokój dziecięcy ma służyć jego mieszkańcom przede wszystkim do zabawy, nie można więc zabrać całej przestrzeni zastawiając ją łóżkami. Jeśli nie jest zbyt duży, łóżko piętrowe wydaje się tym rozwiązaniem, które można zaakceptować z większą łatwością zwłaszcza, że w pokoju nie może zabraknąć miejsca ani na biurko, ani na szafę.

Jeśli poszukujemy rozwiązania alternatywnego, dobrym pomysłem mogą okazać się łózka na antresolach. W takim przypadku łózko znajduje się na górze tak, jak ma to miejsce w odniesieniu do klasycznego łózka piętrowego, ale na dole nadal mamy do czynienia z wolnym miejscem, które można wykorzystać instalując w nim biurko albo komodę.

Oszczędność miejsca

Jeśli zdecydujemy się na dwa łózka tego typu może się okazać, że zaoszczędzimy nie tylko samo miejsce, ale i nerwy, nie będziemy musieli bowiem uczestniczyć w nieustannych kłótniach o to, kto ma spać na górze. Jeszcze innym rozwiązaniem, które powinno przypaść do gustu jest łózko piętrowe, z którego można zrobić dwa oddzielne.

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy dokonać zakupu, który będzie funkcjonalny przez lata. Gdy dzieci są małe, łóżko piętrowe będzie, z pewnością, szczytem ich marzeń. Gdy jednak wypoczynek przestanie być wygodny, a stanie się uciążliwy, stare łózko będzie można rozłożyć dając dzieciom niezbędną im przestrzeń.

Autor

Robert Krawiec

Redakcja drewno-mal.pl