Meble drewniane i ich zalety

Gdyby nie liczne zalety mebli drewnianych, na pewno nie byłyby dzisiaj tak popularne.

Meble z duszą

Najważniejsze jest to, że takie meble drewniane mają swoją duszę. Czuć w nich, że nie jest to po prostu masowo przygotowywany produkt i chociaż oczywiście mebel wychodzi z fabryki, nawet każdy regał ma w sobie coś unikalnego, a przede wszystkim naturalnego. Tak jak nie ma dwóch takich samych drzew, nie ma dwóch takich samych mebli drewnianych. Są to drobne różnice w słojach, sękach i odcieniach drewna. Drobne, ale ważne. Zobaczymy to chociażby po różnym układzie słojów i przynajmniej minimalnie różnym zabarwieniu. Możemy mieć pewność, że nasze meble są niepowtarzalne.

Wytrzymałość

Nie można pominąć kwestii wytrzymałości mebli drewnianych. Jeśli postaramy się o produkt odpowiedniej jakości i będziemy o niego dbać, taki mebel będzie służył nam całe życie, a potem przekażemy go naszym dzieciom. Meble drewniane można odnawiać i doprowadzać je do stanu jak w czasie nowości, a można także w czasie odnawiania zmieniać wiele ich cech. Sztuczne lub szklane meble nigdy nie zapewnią nam takiej żywotności i odporności na uszkodzenia.

Meble z drewna

Warto też podkreślać uniwersalność mebli drewnianych. Sprawdzają się wszędzie od kuchni po łazienki, nie pomijając salonu i sypialni. Wystarczy je tylko odpowiednio zabezpieczyć i będą się wszędzie znakomicie czuły oraz idealnie prezentowały.

Nie zapominajmy również o tym, że meble drewniane są dla nas zdrowe. Polecane są wszystkim alergikom i osobom mającym jakiekolwiek problemy z kontaktem z lakierami i podobnymi substancjami. Meble drewniane oczywiście też bywają lakierowane, ale można z nimi stosować specjalne środki biologiczne nie wywołujące podobnych reakcji, jak pochodne ropy naftowej i inne świństwa.

Rodzaje drewna

Na koniec trzeba się tylko zastanowić nad wyborem odpowiedniego gatunku drewna, z którego zostanie wykonany nasz stół, nasze krzesło czy komoda. Tania sosna i jeszcze tańsze świerki na pewno mają swoje zalety, ale dęby są nieporównywalnie bardziej trwałe i lepiej się prezentują. To samo tyczy się najlepszych gatunków drzewa egzotycznego, ale pamiętajmy, że wcale nie trzeba daleko szukać.

Autor

Robert Krawiec

Redakcja drewno-mal.pl